Wyjazd i morderca, czyli slashery w akcji

Na przełomie lat 70tych i 80tych pojawił się w światowej kinematografii nowy gatunek horroru – slasher.

Film te z miejsca podbiły serca wielu ludzi i zdobyły rzesze wiernych fanów. Do dzisiaj cieszą się ogromną popularnością, a co roku powstają nowe tytuły. Czym jest slasher? Czy bardzo różni się od innych filmów grozy?

Slasher

REKLAMA:

Określony wzór

Nazwa slasher pochodzi od angielskiego słowa „slash” czyli „ciąć”. Nazwa ta jest bardzo trafna, jeżeli przyjrzymy się strukturze tych filmów. Wszystkie slashery opierają się na ściśle określonym szablonie. Fabuła filmu jest zazwyczaj bardzo prosta: Zazwyczaj grupa przyjaciół, znajomych lub kompletnie obcych osób spotyka się na biwaku w odludnym miejscu.

Wyjazd może odbywać się z różnych przyczyn, może być to urlop na łonie natury, obóz przetrwania czy ekspedycja badawcza. Niezależnie od przyczyny, bohaterowie zawsze lądują z dala od wszelkich ludzkich osiedli. Są oni pozbawieni wszelkich udogodnień techniki, które pozwoliłyby im utrzymywać kontakt ze światem zewnętrznym.

Oczywiście miejsce to kryje jakąś mroczą tajemnicę, w wyniku której po okolicy krąży maniakalny morderca lub głodny ludzkiego mięsa potwór. Większość fabuły slasherów polega na tym, że uczestnicy po kolei stają się ofiarami będącego w pobliżu zła.

Zazwyczaj na koniec jeden z bohaterów pod koniec historii odkrywa przerażającą prawdę i pokonuje zło lub udaje mu się przed nim uciec. Na pozór struktura filmu jest prosta, lecz wbrew pozorom daje twórcom całkiem duże pole działania.

horror

Slasher kontra inne horrory

Slasher jest trudno pomylić z jakimkolwiek innym gatunkiem filmowym. Dzięki swojej jasno określonej strukturze, na ogół szybko możemy rozróżnić slashery spośród innych filmów grozy. Inne horrory zazwyczaj opierają się na budowaniu napięcia, przez tworzenie wrażenia tajemnicy i nieznanego niebezpieczeństwa.

Tutaj elementy te mamy zredukowane do jasno określonego wroga, którego motywy często nie są znane aż do zakończenia historii. Jednakże, w niektórych filmach gatunku już od samego początku wiemy o co toczy się stawka. Mimo, że często nie dorównują poziomem klasycznym filmom grozy, slashery potrafią dostarczyć wiele emocji i rozrywki w trakcie oglądania.

Wystarczy spojrzeć na takie tytuły jak „Halloween” Johna Carpentera czy „Piątek trzynastego”, aby dostrzec, że filmy te zdobyły serca widowni na całym świecie właśnie dzięki swojej prostocie i pomysłowości wykonania.